Loading....
|
Press & Hold to Drag Around |
|||
|
Click Here to Close |
|||
Question 1 Report
Question 2 Report
Question 3 Report
Question 4 Report
A metal rod has a length of 100cm at \(200^\circ C\). At what temperature will its length be 99.4cm. If the linear expansivity of the material of the rod is \(2 \times 10^{-5}C^{-1}\)
Question 5 Report
P = 0.2cm, L = r = 23cm
| VR | = | 2?rP | = | 2?LP | = | 2?×230.2 | = | 230? |
Question 6 Report
Water and Kerosine are drawn respectively into the two limbs of a Hare's apparatus. The destiny of water is \(1.0\mathrm{g\,cm^{-3}}\) and the density of kerosine is \(0.80\mathrm{g\,cm^{-3}}\). If the height of the water column is 20.0cm, calculate the height of the kerosine column.
Devices with different liquids
d1
h1
= d2
h2
1 × 20 = 0.8 × h
| h | = | 200.8 | = | 25cm |
Question 7 Report
Question 8 Report
The diagram shows four positions of the bob of a simple pendulum. At which of these positions does the bob have maximum kinetic energy and minimum potential energy
Question 9 Report
A rectangular solid black has length 10cm, breadth 5cm and height 2cm. If it lies on a horizontal surface, and has density \(100\text{kg/m}^3\), calculate the pressure it exerts on the surface.
Question 10 Report
Question 11 Report
Question 12 Report
The diagram above represents the stress-strain graph of a loaded wire. Which of these statements is correct?
Question 13 Report
l1
= 5m, ΔT = 10c, l2
- l1
= 1mm
l1
= 2.5m, ΔT = 5c, l2
- l1
= ?
| using | α | = | l2 - l1 l1 ΔT |
| 15(10) | = | l2 - l1 2.5(5) |
| l2 | - | l2 | = | 2.5(5)5(10) | = | 14 | = | 0.25mm |
Question 14 Report
Question 15 Report
Question 16 Report
Question 17 Report
Question 18 Report
The height at which the atmosphere cases to exist is about 80km. If the atmospheric pressure on the ground level is 760mmHg, the pressure at a height of 20km above the ground level is
\((\rho_m = 13.6g/cm^3\ \rho = 0.00013g/cm^3)\)
ρm
hm
= ρa
ha
13.68(760 - p) × 10−3
= 13 × 10−5
(20 × 103
)
| 760 | - | p | = | 13 × 10−5 × 20 × 103 13.68 × 10−3 | = | 19.00 | × | 101 |
760 - p = 190
p = 760 - 190 = 570mmHg
Question 19 Report
Question 20 Report
Question 21 Report
Question 22 Report
| v | = | dt | or | v | α | d |
d = x, v = 4m/s
d = 2x, v = ? (girl and image)
| v | = | 2 × 4x | = | 8 | ms |
Question 23 Report
Question 24 Report
Question 25 Report
The earth's gravitational field intensity at its surface is about
\(G = 6.7 \times 10^{-11}\,\mathrm{Nm^2/kg^2}\), mass of the earth is \(6 \times 10^{24}\,\mathrm{kg}\), radius of the earth is \(6.4 \times 10^6\,\mathrm{m}\), g on the earth = \(9.8\mathrm{m/s^2}\)
Question 26 Report
Question 27 Report
Question 28 Report
Question 29 Report
Question 30 Report
Question 31 Report
The lower fixed part of a faulty thermometer reads 2°C while the upper fixed point is 100°C.
What is the true temperature when the thermometer reads 51°C?
Question 32 Report
Question 33 Report
Which of the following statements are correct of the production and propagation of waves?
I. vibration produces waves
II. waves transmit energy along the medium
III. the medium through which the wave travels does not travel with the wave
IV. waves do not require any medium for transmission
Question 34 Report
Question 35 Report
Question 36 Report
The resultant capacitance in the figure above is
For the parallel arrangement = 2 + 4 = 6μf
| For | the | series | arrangement | = | 1CT | = | 12 | + | 13 | + | 16 | + | 14 |
| 1CT | = | 1512 |
| CT | = | 1215 | = | 0.8μf |
Question 37 Report
Which of the following bodies, each with centre of gravity G, lying on a horizontal table, is/are in unstable equilibrium?
Question 38 Report
Which of the following is/are the limitations to the Rutherford's atomic models?
I. It is applicable when energy is radiated as electrons are revolving
II. It is applicable when energy is radiated in a continuous mode
III. It is applicable to an atom with only one electron in the other shell
Question 39 Report
A well 1km deep is filled with a liquid of density \(950\text{kg/m}^3\) and \(g = 10\text{m/s}^2\), the pressure at the bottom of the well is
Question 40 Report
The diagram shows a uniform meter rule AB which balances horizontally at the 90cm mark when a mass of 0.2kg is suspended from B. Calculate the mass of the meter rule.
Mr
(90 - 50) = 0.2(100 - 90)
40Mr
= 0.2 × 10
Mr
= 240
= 0.05kg
Would you like to proceed with this action?