The efficiency of the pulley system shown above is 80%. find the effort E required to lift the load of 1200N

Assessment: JAMB UTME - Physics - 2008 Subject: Physics

Question 1 Report

The efficiency of the pulley system shown above is 80%. find the effort E required to lift the load of 1200N

Answer Details
VR = No. of pulleys = 4
Efficiency = M.A/V.R x 100% = load
Effort x 100%_V.R
∴80 = 1200 x 100 x 1100__Effort4
∴ Effort = 1200 x 100 = 375N_80 x 4

Download The App On Google Playstore

Everything you need to excel in your exams

Green Bridge CBT Mobile App
Personalized AI Learning Chat Assistant
200,000+ Exam Questions Across IGCSE, JAMB, WAEC & NECO
Over 3,900 Lesson Notes
Offline Support - Learn Anytime, Anywhere
Green Bridge Timetable
Literature Summaries & Potential Questions
Track Your Performance & Progress
In-depth Explanations for Comprehensive Learning