Loading....

JAMB UTME - Physics - 2009

Question 1 Report

A bullet fired vertically from upward from a gun held 2.0 m above the ground reaches its maximum height in 4.0s. calculate its initial velocity.
[g = 10ms-2]
Answer Details
At maximum height, the final velocity, v = 0
thus from v = u + at
0 = u - at
∴ U = at = 10 x 4 = 40 mls