Loading....

JAMB UTME - Physics - 1999

Question 1 Report

In the circuit above, The potential across each capacitor is 100V. The total energy stored in the two capacitors is

Answer Details
For capacitor in parallel we have C=C1+C2+C3. so we C=2+3 =5UF. E=1/2CVsquare